Yılmaz Hotel Bodrum Ortakent

Adres

Ortakent Yahşi Yalısı, Bodrum

ORTAKENT YALISI Zümrüt Sokak No 22

48420 BODRUM

MUĞLA

Bizi Takip Edin!

Image Alt

Yılmaz Hotel Ortakent Bodrum Butik Otel | Hayvan Dostu Hotel

Organik Sebzelerle Ev Yemekleri

Organik Sebzelerle Ev Yemekleri

 

Taze sebzelerle yapılan yemekler, hem sağlık hem de lezzet açısından oldukça fark yaratır. Topraktan alınarak sofralara gelen ve hiçbir işlem görmeyen sebzelerin hem koku hem de tatları ile sofralara bir farklılık getirdiği de önemli ölçüde görülmektedir.

 

Organik Olarak Yetiştirilen Sebzelerin Farkı

 

Üretiminde herhangi bir kimyasal maddenin bulunmadığı, tamamen doğal etkenlerle yetiştirilen meyve sebzelere organik ürünler denir. Bu ürünler insan eli ile yetiştirilir, makinalar devre dışı kalır. Paketlemesi dahi insan eliyle yapılan organik sebze ve meyveler diğer ürünlere göre daha sağlıklıdır. Tamamen toprağın zenginliği ile yetişen bu ürünlerin tohumları da herhangi bir kimyasal değişime gitmeden elde edilir. GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) içermez.

 

Sebzelerin Taze Elde Edilmesi

 

Sebzelerin taze olarak elde edilmesinde bir kaç önemli nokta vardır. Taze ürün demek sadece günü geçmeden tüketilen yemekler anlamına gelmemektedir. Bir sebzenin ve meyvenin taze olması için önemli olan noktalar ise şunlardır;

– Sebzelerin taze olması için ikliminde yetişmesi gerekmektedir. Dışarıdan iklim sağlanarak yetiştirilen sebzeler tazeliği topraktan koptuğu an sona erer.

– Sebzeler toprakla ilişkileri kesildiği anda 1 hafta içerisinde tüketilmelidir. 1 Haftanın sonunda yavaş yavaş bayatlaşma belirtileri gösterir. Tazeliğini topraktan alan sebzeler toprakla ilişiği kesildiği anda hücreleri yavaş yavaş ölmeye başlar.

– Sebzeler topraktan alındığı anda uygun koşullarda muhafaza edilmelidir.

 

Ev Yapımı Sebze Yemekleri

 

Sebzeler salata ve sade olarak tüketilmesinin yanı sıra yemeklerde de kullanılır. Doğal malzemelerle yapılan taze sebzeler ile pişirilen ev yapımı yemekler sağlık ve lezzet açısından diğer yemeklerden farklılık gösterir. Bu farklar kısaca şunlardır;

– Doğal sebzelerle yapılan yemekler daha hoş bir koku yayar.

– Daha sağlıklı ve lezzetlidir. Yapılan yemeklerde sebzenin tadı diğer baharatlara nazaran daha fazla alınır.

– Organik sebzelerle yapılan yemekler geç pişer. Eğer bir ev yemeği hemen pişiyorsa kullanılan sebzeler organik değil, dışarıdan yapılan kimyasal müdahalelerle elde edilmiş ve yüksek ihtimalle GDO’lu olan sebzelerdir.

– Vücut reaksiyonunda da organik sebzelerin kullanılarak yapıldığı ev yemekleri farklılığını ortaya koyar. Midede şişkinlik hissi yaratmaz ve kolay sindirilebilir.

You don't have permission to register